, Newcastle United U21s handed decent EFL Trophy draw – although it'll involve a lot of travel, Hottest World News | Travel Wire News

Newcastle United U21s handed decent EFL Trophy draw – although it'll involve a lot of travel

Newcastle United’s Under-21s will face three lengthy trips in the EFL Trophy group stage this season after being drawn in Group D.

League Two sides Macclesfield Town and Port Vale, as well as League One outfit Shrewsbury Town, will be the Magpies’ opponents.

The Magpies’ reserve side were eliminated at the last-16 stage by Sunderland’s first team last term at the Stadium of Light in January, before the Black Cats went on to lose in the final to Portsmouth on penalties.

 

Ben Dawson’s reserves advanced out of a group containing Doncaster Rovers, Grimsby Town and Notts County, before defeating Macclesfield on penalties at St James’ Park in the first knock-out round, only to lose 4-0 to Sunderland’s first team on Wearside.

But new Under-23 coach Neil Redfearn – who, alongside Dawson, is currently overseeing first-team training and is set to head out to China for the Premier League Asia Trophy – will be tasked with attempting to take Newcastle out of the group again in 2019/20.

The groups have been regionalised into ‘northern’ and ‘southern’ teams, but Newcastle’s reserves must travel to Staffordshire, Shropshire and Cheshire, meaning the journeys will hardly be short.


GOT NEWS? click here

possible to reach millions worldwide
Google News, Bing News, Yahoo News, 200+ publications


However, given that two of their three opponents are fourth-tier sides – including Sol Campbell’s Macclesfield, who Newcastle knocked out last season – then the Magpies will fancy their chances of progressing.

Here is the draw in full:

Northern section:

Group A

Grimsby Town; Scunthorpe United; Sunderland; Leicester City

Group B

Accrington Stanley; Oldham Athletic; Fleetwood Town; Liverpool

Group C

Bury; Salford City; Tranmere Rovers; Aston Villa

Group D

Port Vale; Shrewsbury; Macclesfield Town; Newcastle United

Group E

Crewe Alexandra; Burton Albion; Mansfield Town; Everton

Group F

Bolton Wanderers; Bradford City; Rochdale; Manchester City

Group G

Blackpool; Carlisle United; Morecambe; Wolves

Group H

Doncaster Rovers; Rotherham United; Lincoln City; Manchester United

Southern Section

Group A

Gillingham; Colchester United; Ipswich Town; Tottenham Hotspur

Group B

Crawley Town; Portsmouth; Oxford United; Norwich City

Group C

Leyton Orient; AFC Wimbledon; Southend United; Brighton and Hove Albion

Group D

Coventry City; Forest Green Rovers; Walsall; Southampton

Group E

Exeter City; Cheltenham Town; Newport County; West Ham

Group F

Swindon Town; Bristol Rovers; Plymouth Argyle; Chelsea

Group G

Stevenage; Milton Keynes Dons; Wycombe Wanderers; Fulham

Group H

Peterborough United; Cambridge United; Northampton Town; Arsenal